Tak to jsme my, V.O.S.A. na podzim 2009 A tohle jsme my, V.O.S.A. na podzim 2012 VOSÍ ROJENÍ - Kopečkovic - Kopeček VOSÍ ROJENÍ - Mrazík - Baba Jaga VOSÍ ROJENÍ - Mrazík - Marfuša Dívčí válka - scéna s duchem V levé poledne - kankán V levé poledne - "Já ti dám stará!" V levé poledne - My jsme kluci od koltů... Červená Karkulka - toto je spíš vlk Jak to vidí ryby z vody - "... a pak s tím jede a jede ... " Pohádka v Dětském domově Nymburk - Lesní víla Pohádka v Dětském domově Nymburk - 2010 - bába Pohádka v Dětském domově Nymburk - 2010 - dědek Pohádka v Dětském domově Nymburk - 2010 - čertice Jak to vidí ryby z vody - "Nazdár kamarádi ..." A léta běží - Antónie a Berta Upečené štěstí - Čarobaba Gvendolína Upečené štěstí - Král Jonatán II. a vévodkyně Gvendolína

Navigace

Poslední články

Statistiky

žádnýKalendář akcí

<< Červen 2024 >>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Žádné události.

Počí­tadla

Počasí

Hiearchie článků

Historie ochotníků ve Vestci

Existence amatérského divadla v naší obci (Vestec nedaleko keltského sídla na vrchu Chotuc, současný počet obyvatel 309) má své historické prameny. Z dochovaných kronik lze vyčíst, že v roce 1875 založil pan Václav Hlaváček z čp. 38 ochotnickou družinu. Tehdejší kronikář Čeněk Klásek píše:

 

"Zakoupilo se starší jeviště z Chotěšic nebo z Činěvse za 75 zlatých, které si půjčili od obce, aby jej ze zisku později splatili. .......... Hrálo se u Zahradníčků čp. 4 v domácí světnici, dále se hrálo u Letáčků čp. 27. Vstupné bývalo 10 až 20 krejcarů. Vybralo se 12 až 15 zlatých .......... Činnost tohoto spolku byla ukončena nečekaně r. 1879, když při požáru čp. 27 shořelo celé jeviště."

 

Z výše uvedeného textu kroniky obce Vestec vyplynul jeden podstatný historický fakt. Občané malé polabské vísky odstartovali fenomén tehdejší doby. Móda požárů na "prknech, jenž znamenají svět" během dvou následujících let dorazila do přibližně šedesát kilometrů vzdálené Prahy. Pokud se Vám zdá časový horizont nepřiměřený k uvedené vzdálenosti, je třeba si uvědomit, že tehdy byl nejběžnějším způsobem dopravy na voze (pro majetnější) nebo za vozem (pro ty druhé). Je zajímavé, že historici tento fakt dosud přehlíželi a soustředili se pouze na požár Národního divadla v Praze roku 1881. Snad je to tím, že na Národní divadlo přispěli i jejich předkové a na vestecké divadlo nepřispěl nikdo.

Z dalších zápisů v kronice se dozvídáme, že roku 1912 (v době, kdy lidstvo upínalo své zraky k tragické události, která se odehrávala tou dobou v Severním ledovém oceánu - vnímavý čtenář pochopil, že je míněno potopení Titanicu) dostal definitivu 30-ti letý učitel Čeněk Klásek. Jeho všestranné zájmy podnítily roku 1913 znovuzaložení ochotnického spolku ve Vestci. Pro tyto účely namaloval oponu s tématem "Libuše věští slávu Prahy". Bohužel, stárnutím členů ubývalo prvotního nadšení, a tak v dubnu roku 1923 bylo odehráno poslední představení. Zápis v kronice se již nezmiňuje o názvu hry.

Co říci závěrem? Snad jen, že činnost vesteckých ochotníků je neblaze poznamenán světovými i tuzemskými událostmi. Ty dokázaly na sebe strhnout větší zájem veřejnosti. A tak se přihodilo, že historie vesteckých ochotníků se odehrála za minimálního zájmu české a světové veřejnosti. Bez ocenění byly ponechány jejich zásluhy v dobách národního obrození, nepovšimnuty zůstaly za Rakouska - Uherska. Ani vznik 1. Československé republiky nepřinesl vesteckým ochotníkům zaslouženou pozornost. Konečně posuďte sami:


rok  Vestecká událost Kontraudálost    
1875 založení ochotnického divadla 1. jízda koněspřežkou v Praze
1879 vyhoření divadla Edison vyrobil 1. žárovku
1912 příchod řídícího Č. Kláska císař Pchu-i se vzdal trůnu
1913 znovu založení spolku založení Národního činohherního spolku v Chile
1923 ukončení činnosti ochotníků sjednocení pravidel pro hru "GORODKY"

Teď jsme tady my, nová generace elektronického věku, abychom napravili chyby našich předků. Nebojte se chodit na naše představení! Nebojte se přidat mezi nás! Nebojte se poskytnout nám příspěvek na naši činnost! Nebojte se s námi seznámit!

BUDETE SRDEČNĚ VÍTÁNI!

 

Existenci amatérského divadla vedle zápisů v kronice dokládají dobové fotografie.

Komentáře

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první kdo vloží svůj komentář.

Přidat komentář

Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.

Hodnocení

Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé.

Prosím přihlaště senebo se registrujte pro možnost hodnocení.

Zatím nikdo nehodnotil.

Související články

Vygenerované za: 0.21 sekund
5,705,359 návštěv